e-Urząd Skarbowy, to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Finansów, która umożliwia bezpieczne, szybkie i wygodne załatwianie spraw urzędowych online, bez wychodzenia z domu, 24/7. Wystarczy pobrać aplikację e-Urząd Skarbowy z Google Play lub App Store.
Jeżeli potrzebują Państwo zaświadczenia, chcą złożyć deklaracje lub inny dokument, aplikacja ułatwi załatwienie tych i wielu innych spraw, Zachęcamy także do wyrażenia zgodę na e-Korespondencję – aby wysyłać i odbierać dokumenty w formie elektronicznej.
Przy pomocy aplikacji e-US użytkownicy mogą w dowolnym momencie sporządzić i wysłać dokumenty do wybranego organu podatkowego. W aplikacji dostępne są także kreatory, które ułatwiają przygotowanie pisma.
Aplikacja umożliwia złożenie deklaracji podatkowych PIT, CIT, VAT, PCC, SD, a także formularzy rejestracyjnych oraz dotyczących SME.
Użytkownik aplikacji może składać dokumenty i deklaracje bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. System automatycznie uzupełni dane identyfikacyjne podatnika w formularzach.
Korzystaj z innych usług w e-Urzędzie Skarbowym
W aplikacji e-US można załatwić online także wiele innych spraw:
- przeglądać listy swoich aktów notarialnych,
- pobrać Raport podatnika (kompleksową informację podatkową, która jest przygotowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą),
- sprawdzić swoje rozliczenia z urzędem
- zapłacić podatek lub mandat,
- sprawdzić aktualność swoich danych osobowych i danych działalności, jeśli taką się prowadzi
- sprawdzić informację o mikrorachunku do wpłat.
Bezpieczeństwo danych
Podczas instalacji aplikacji e-Urząd Skarbowy na smartfonie wystarczy jednorazowe uwierzytelnienie jedną z metod dostępnych w usłudze login.gov.pl, np. profilem zaufanym. Kolejne logowania do aplikacji są możliwe przy użyciu danych biometrycznych lub kodu PIN.
Dane osobowe użytkownika nie są gromadzone na urządzeniu, dlatego są bezpieczne nawet w przypadku utraty telefonu. Użytkownik będzie automatycznie wylogowany z aplikacji w przypadku braku aktywności. W każdej chwili można też usunąć konto w aplikacji na smartfonie. Dostęp do konta w e-Urzędzie Skarbowym z aplikacji na konkretnym smartfonie można też łatwo usunąć z poziomu aplikacji webowej.
Więcej informacji
https://www.podatki.gov.pl/wyjasnienia/aplikacja-mobilna-e-urzad-skarbowy-dostepna-na-smartfonach/
2025-02-03 10:59
Urząd Miejski w Chojnowie, w związku z planowanym przystąpieniem do sporządzenia zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta Chojnowa przypomina o możliwości składania w tut. Urzędzie przez osoby fizyczne i prawne wniosków o zmianę planu miejscowego dla nieruchomości na terenie Chojnowa..
2025-01-31 12:51
Zanieczyszczenie powietrza na Dolnym Śląsku: Alarm smogowy
W ostatnich dniach mieszkańcy Dolnego Śląska zmagali się z fatalną jakością powietrza. Stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, a także tlenków azotu oraz ozonu, w wielu miejscach przekroczyły dopuszczalne normy, co skłoniło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do wydania ostrzeżeń. Zaapelowano do mieszkańców o ograniczenie wychodzenia z domów. Jednym z najbardziej dotkniętych miast jest Chojnów.
Rankiem 19 stycznia w Chojnowie poziom pyłu zawieszonego PM10 wyniósł aż 190 mikrogramów na metr sześcienny, co oznaczało „bardzo złą” jakość powietrza. Głównym źródłem zanieczyszczeń w tym rejonie jest spalanie paliw stałych – zwłaszcza węgla – w domowych piecach grzewczych. Problem dodatkowo pogłębia fakt, że wiele domów wciąż korzysta z przestarzałych pieców, tzw. „kopciuchów”. Według dolnośląskich uchwał antysmogowych, ich użytkowanie jest całkowicie zakazane od 1 lipca 2024 roku, jednak wiele gospodarstw domowych wciąż nie dostosowało się do tych przepisów.
Sytuację smogową na Dolnym Śląsku pogarszają warunki meteorologiczne, zwłaszcza zjawisko inwersji temperatury. Inwersja występuje, gdy warstwa ciepłego powietrza znajduje się nad warstwą chłodniejszego powietrza bliżej ziemi. Powoduje to zatrzymanie cyrkulacji powietrza i uniemożliwia unoszenie się zanieczyszczeń. Zamiast się rozpraszać, pozostają one przy powierzchni ziemi. Zimą, przy braku wiatru, efekt ten jest szczególnie odczuwalny na nizinach i nieckach, takich jak te w rejonie Chojnowa. Chojnów położony jest w dolinie rzeki Skory, co dodatkowo sprzyja kumulacji smogu. Miasto znajduje się na terenach niziny, otoczonych przez wyżej położone obszary wiejskie. To specyficzne ukształtowanie terenu sprawia, że zanieczyszczenia mają ograniczoną możliwość rozpraszania się. Miejscowości wiejskie ulokowane na wyżej położonych terenach wokół Chojnowa są mniej narażone na działanie smogu, ponieważ lepsza cyrkulacja powietrza w wyższych partiach sprzyja jego oczyszczaniu.
Władze Chojnowa podejmują działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Miasto uczestniczy w wielu programach wspierających wymianę starych pieców na ekologiczne systemy grzewcze. Jak zaznacza burmistrz Chojnowa, Jan Serkies: „W ostatnich latach mieszkańcom przyznano ponad 300 dotacji na wymianę pieców. Dofinansowania pochodzą zarówno z funduszy rządowych, jak i samorządowych”.
Największe zagrożenie dla zdrowia stanowią pyły zawieszone PM2.5 i PM10. Pył PM2.5, którego średnica nie przekracza 2,5 mikrometra, jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ drobne cząsteczki mogą przenikać do krwiobiegu, prowadząc do chorób układu oddechowego, krążenia, a nawet nowotworów. Pył PM10 natomiast zawiera substancje rakotwórcze, takie jak benzopireny, które dodatkowo zwiększają ryzyko chorób serca i udarów mózgu.
Nowe regulacje i kontrole pieców w województwie dolnośląskim
Wprowadzenie zakazu użytkowania „kopciuchów” na mocy uchwały antysmogowej nr XLI/1407/17, przyjętej przez sejmik województwa dolnośląskiego w listopadzie 2017 roku, ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości powietrza w regionie. Zgodnie z przepisami od 1 lipca 2024 r. nie można użytkować instalacji grzewczych, które nie spełniają wymagań normy PN-EN 303-5:2012 czyli są klasy niższej niż 3. Zakaz dotyczy również spalania odpadów oraz paliw niskiej jakości, takich jak węgiel brunatny, muły i flotokoncentraty.
W 2025 r. samorządy gminne na terenie województwa dolnośląskiego będą zobowiązane do przeprowadzania kontroli instalacji grzewczych w gospodarstwach domowych. Kontrole te będą miały na celu sprawdzenie, czy mieszkańcy przestrzegają nowych przepisów.
Poprawa jakości powietrza wymaga kompleksowych działań, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Kluczowe są dalsze inwestycje w wymianę systemów grzewczych, skuteczne egzekwowanie przepisów antysmogowych oraz edukacja mieszkańców na temat szkodliwości smogu. Tylko konsekwentne działania, uwzględniające specyfikę regionu i wyzwania związane z warunkami klimatycznymi, pozwolą na trwałą poprawę sytuacji i ochronę zdrowia mieszkańców Dolnego Śląska.
2025-01-21 15:13
Szanowni Przedsiębiorcy! Jeśli posiadacie Państwo zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych powinniście pamiętać, że każdego roku jesteście zobowiązani złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim oraz wnieść opłaty za korzystanie z tych zezwoleń w 2025 r.
2025-01-15 13:22
Uprzejmie przypominamy, że zgodnie z § 10 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz.U. z 2011 r. nr 8, poz. 31) osoby fizyczne zobowiązane są do składania Burmistrzowi Chojnowa corocznej aktualizacji informacji o wyrobach zawierających azbest.
2025-01-10 12:27