Aktualności

PRODUKT POLSKI – KUPUJ ŚWIADOMIE
Czy wiecie, że dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętę do zakupu danego produktu stanowi to, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi? Znak „PRODUKT POLSKI" umożliwia konsumentom łatwiejsze wyszukiwanie produktów wytworzonych w Polsce z użyciem polskich surowców.
data publikacji: 2020-05-27 12:44
 
„Niebieski Parasol” w walce z COVID -19
Sytuacja w prywatnym ośrodku pielęgnacyjno – rehabilitacyjnym „Niebieski Parasol” staje się coraz bardziej męcząca dla wszystkich, którzy walczą z niewidzialnym wrogiem. 2 maja badania na obecność koronawirusa wykazały duże ognisko zarażenia części personelu i pacjentów. Wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie zaraźliwy, u części osób w ośrodku przebiegał bezobjawowo, przez co ryzyko zakażenia zwiększało swój zasięg, nawet przy utrzymywaniu środków ostrożności. Dzielnie walcząca załoga „Niebieskiego Parasola” po blisko miesięcznym zmaganiu z wirusem i izolacją jest na skraju wytrzymania psychicznego i fizycznego, a ponieważ koronawirus nie odpuszcza, podjęta została decyzja o przewiezieniu pacjentów z wynikiem dodatnim do szpitali, co ułatwi izolację pozostałych osób pozostających w ośrodku. Ostatnie wyniki badań wykazały, że w sumie jeszcze 34 osoby z „Niebieskiego Parasola” mają wynik dodatni. Dlatego wszyscy zakażeni trafią do szpitali: w Legnicy, Bolesławcu, Obornikach Śląskich i do Wrocławia. Trzynaście osób uzyskało status ozdrowieńców, dziewięć otrzymało ostatni wynik ujemny. Trzydzieści osób zostaje w ośrodku (z tego 1 osoba jeszcze czeka na wynik ostatnio zrobionego testu). Czas izolacji i zmniejszenia liczby osób w ośrodku przyczyni się do zwiększonej możliwości dezynfekcji budynku, a także mniejszego ryzyka zarażenia się zdrowych osób. Stan pacjentów i personelu jest pod stałym nadzorem lekarza. Od 1 czerwca potrzebnych do pracy w ośrodku będzie blisko 10 osób, które będą mogły zastąpić obecny personel w pracy.
data publikacji: 2020-05-26 15:54
 
Program Czyste Powietrze – nabór wniosków na nowych zasadach
Od 15 maja weszły w życie uproszczone zasady przyznawania dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze. Najważniejsze przesłanki to: krótszy czas rozpatrywania wniosków, uproszczenie wniosku o dotację, integracja z Programem „Mój Prąd”, wysokość dotacji powiązana z efektem ekologicznym, dotacje na termomodernizację, dla tych, którzy już wymienili źródło ciepła oraz możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych. W najbliższych planach wprowadzone zostaną możliwości składania wniosków online w serwisie gov.pl., włączenie w Program sektora bankowego a także mocniejsza współpraca z gminami. Celem programu po zmianach jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych domków mieszkalnych. Program skierowany jest do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnego budynku czy lokalu mieszkalnego. Dofinansowanie udzielane jest na: - źródła ciepła – wymiana, zakup, montaż, - instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, - wentylacje mechaniczne z odzyskiem ciepła, - mikroinstalacje fotowoltaiczna, - ocieplenie przegród budowlanych, - stolarkę drzwiową i okienną - dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa). Ważne liczby i terminy: 103 mld zł – budżet Programu 2018 – 2029 – czas realizacji do 31.12.2027 – podpisywanie umów do 30.06.2029 – realizacja przedsięwzięć Więcej informacji na stronie www.wfosigw.wroclaw.pl
data publikacji: 2020-05-19 11:38
 
Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności
Dziś jest Narodowy Dzień Zwycięstwa i Wolności - święto obchodzone w Polsce 8 maja upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie. Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies wraz z członkiem zarządu Powiatu Legnickiego Krzysztofem Sowińskim złożyli kwiaty pod Obeliskiem, jako wyraz pamięci o ofiarach II wojny światowej.
data publikacji: 2020-05-08 15:10
 
Walka z koronawirusem w Chojnowie
Na sesji Rady Miejskiej Chojnowa, która odbyła się 6 maja, Burmistrz Jan Serkies przekazał informacje dotyczące obecnej sytuacji w Prywatnym Ośrodku Pielęgnacyjno – Rehabilitacyjnym Niebieski Parasol. Zwołany tego samego dnia sztab kryzysowy wystosował prośbę do Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Legnicy o wykonanie ponownych testów w Niebieskim Parasolu, potwierdzających zakażenia koronawirusem. Próbki do badań na obecność COVID-19 zostaną również pobrane od wszystkich pracowników Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chojnowie, ponieważ jedna osoba z personelu Niebieskiego Parasola, pracowała w dwóch placówkach. Część zakażonych pracowników jest wraz z pacjentami w ośrodku, część natomiast jest w izolacji. Kwarantanną zostały objęte rodziny personelu oraz wszyscy ci, którzy mieli kontakt z osobami z Niebieskiego Parasola. Wszystkimi działaniami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa zajmuje się legnicki sanepid. Ognisko koronawirusa potwierdzone zostało 2 maja. Na obecną chwilę 59 osób jest zakażonych (37 pacjentów i 22 osoby z kadry). Istotnym problemem jest opieka. Teraz gdy część osób z personelu zmaga się z chorobą, potrzebne są osoby wspierające placówkę. Od 7 maja trzech studentów medycyny z Wrocławia wspiera Niebieski Parasol. Wolontariusze przyjechali do Chojnowa na prośbę Wojewody Dolnego Śląska Jarosława Obremskiego. W ośrodku całą dobę pełni dyżur lekarz Jacek Chopkowicz. Dziś siedmioro pacjentów trafi do Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy, pięcioro natomiast w najbliższej dobie przewiezionych zostanie do Szpitala Zakaźnego w Bolesławcu. W pomoc angażuje się wiele osób. Wojewoda dolnośląski już w niedzielę 3 maja przekazał potrzebne środki do ochrony i zabezpieczenia przed COVID-19. Starosta powiatu legnickiego Adam Babuśka na bieżąco wydaje dyspozycje dotyczące potrzeb w placówce. Starostwo również przekazało podstawowe środki ochrony. Urząd Miejski zakupił ozonator oraz 120 kompletów pościeli medycznej. Chojnowski samorząd jest w stałym kontakcie z prezes ośrodka Małgorzatą Sztompke, która informuje o potrzebach, które są niezwłocznie realizowane. W pomoc dla Niebieskiego Parasola zaangażowało się wielu mieszkańców miasta i gminy Chojnów. Organizowane są zbiórki pieniędzy i darów. Walka z wirusem tak naprawdę dopiero się zaczęła, wspólną odpowiedzialnością i solidarnością starajmy się ją wygrać.
data publikacji: 2020-05-07 12:19
 
<< nowsze | 6  | 7  | 8  | 9  | 10 | 11  | 12  | 13  | 14  | 15  | 16  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie